Logo

Blog o JavaScript, jQuery, HTML5, CSS3 i 4. Porady jak pisać dobrej jakości kod, tutoriale, nowości.

Będą automatyczne aktualizacje w IE!

Wczoraj, w naszej branży, wiadomością nr jeden był wpis na blogu Microsoftu, który obwieścił dobrą nowinę. Jak zostało napisane na blogu MS jest to "ważny krok naprzód, który pomoże pchnąć sieć do przodu". Nawet nie wiecie jak ważny to krok.

Na (prawie) każdej webowej konferencji na której byli przedstawiciele działo od najbardziej znienawidzonej przeglądarki - Internet Expolerer - zawsze przewijały się jakieś uszczypliwe uwagi czy docinki. Ostrą krytykę (żeby nie napisać kolokwialnie - zjebkę) dostał na onGameStart przedstawiciel IE. Wyjął notes i notował wszystko. Najpoważniejszym zarzutem było właśnie brak automatycznej aktualizacji do najnowszej wersji. Może to było przełomem?

Spójrzcie na najnowszy wpis na blogu. Pozwolę sobie zacytować najważniejszą część, która ucieszy każdego front-end developera.

Today we are sharing our plan to automatically upgrade Windows customers to the latest version of Internet Explorer available for their PC. This is an important step in helping to move the Web forward. We will start in January for customers in Australia and Brazil who have turned on automatic updating via Windows Update. Similar to our release of IE9 earlier this year, we will take a measured approach, scaling up over time.

Nowe zmiany nadejdą wraz z nowym rokiem. Na pierwszy ogień pójdą użytkownicy z Australii i Brazylii.

Ciekawa jest agrumentacja MS. Chodzi bowiem o to, że Internet jest lepszy i bezpieczniejszy. Dlatego MS chce aby jego użytkownicy mieli najnowszą i najbezpieczniejszą wersję Internet Explorera. To jest główny powód wprowadzenia tej zmiany.

Z punktu widzenia osoby tworzącej strony internetowe jest to bardzo dobra wiadomość (i nie chodzi tutaj o to bezpieczeństwo :P), bo najnowsze wersje IE implementują najnowsze standardy i rozwiązania! Chyba lepszej wiadomości na świeta nie było? :)

Autor wpisu

Piotr cichosz (shpyo) — Front-end developer Twórca kilku serwisów internetowych oraz autor kilku blogów. Pasjonat nowych, otwartych technologii.

Komentarze

Gavatar Vokiel

16.12.2011 Vokiel

Wartym zaznaczenia jest, że upgrade dla XP nastąpi do wersji IE8, dla Visty i Seven do IE9. Nie zdziwię się, jeśli IE10 będzie dostępne tylko dla Win8. Poza tym MS wyda narzędzia do blokowania automatycznych aktualizacji, argumentując to ukłonem w stronę korporacji.

Średnia dla IE6 na całym świecie jest około 2,5% (tylko ChRL odbiega z odsetkiem 28%). Polska jest pod tym względem bardzo wysoko w rankingu, z wykorzystaniem IE6 < 1%. Zatem dla developerów oznacza to de facto rezygnację ze wsparcia dla IE7 na rzecz IE8 lub IE9.

Szkoda, że nie jest to aktualizacja do najnowszej wersji IE, widocznie model biznesowy MS na to nie pozwala.
Bardzo dużym plusem jest to, że jeśli ktoś świadomie nie wyłączy aktualizacji to ją będzie miał. Czyli ze starymi wersjami zostaną tylko ci, którzy sami tego chcą.

Gavatar niki

16.12.2011 niki

W końcu ! Nie można było tak od razu ? Jednak mam takie samo przeczucie jak komentujący wyżej - IE 10 prawdopodobnie będzie dostępny tylko dla Win8. To było by zupełnie w stylu MS.

Gavatar plumek

20.12.2011 plumek

Powinni to zrobić już dawno. No ale przecież plan marketingowy jest najważniejszy.... To może się znacznie przyczynić do wzrostu popularności IE.

Gavatar elt

21.12.2011 elt

Czyżby MS w końcu przejrzał na oczy ? :D Widać, że bardzo liczą na swoją przeglądarkę, szczególnie na nadchodzącą wersję z numerkiem 10. I dobrze, nie mam nic przeciwko rosnącej konkurencji.

Gavatar buddy

27.12.2011 buddy

Dla web deweloperów to na pewno dobra informacja, ale dla przeciętnego użytkownika to tylko funkcja, która powinna być obecna już dawno...

Gavatar lol

02.01.2012 lol

Powinni to opatentować.
Trole jedne ;)

Gavatar marcu

30.05.2012 marcu

To będzie IE10? Ciekaw jestem czy Google się na tym nie rozjedzie.

@plumek
IE jest już za bardzo popularny, przez co stworzenie kompatybilnej strony www zajmuje, aż tyle czasu.

Gavatar Michał

16.07.2012 Michał

Marketingowcy wiedzą co robią. Dzięki odciąganiu tej funkcji, teraz mamy wielkiego newsa, który zastanawia wszystkich, przez co każdy chce go spróbować i tak IE staję się sławna i znów powraca na szczyt. Niestety nie wróże tej przeglądarce sukcesu. Jej czas już minął, teraz Firefox czy Chrome w odpowiedni sposób zajmują jej miejsce.

Dodaj komentarz