Logo

Blog o JavaScript, jQuery, HTML5, CSS3 i 4. Porady jak pisać dobrej jakości kod, tutoriale, nowości.

I po Falsy Values

W tym tygodniu, od środy do piątku, w Warszawie odbyła się kolejna po Front-Trends konferencja poświęcona JavaScript. Dwa pierwsze dni były poświęcone na intensywne workshopy. Najpopularniejszymi były dwa - node.js oraz tworzenie gier w JavaScript. Piątek był przeznaczony na konferencję.

Workshop z node.js

Wokshopy odbywały się w całkiem fajnym miejscu (biurowiec na przeciwko Hali Mirowskiej).

Jak pewnie wiecie, ja poznawałem dokładniej node.js. Nie wiedziałem zbyt dużo o tym narzędziu. Przed konferencją zdąrzyłem obejrzeć film twórcy oraz zainstalować go poprawnie.

Dzień pierwszy został poświęcony na zapoznanie się z podstawami oraz tworzenie prostych i krótnich linii kodu np.

Do tego trochę teorii.

Drugi dzień był zdecydowanie ciekawszy. Bo teorii było znacznie mniej i robiliśmy już konkretniejsze rzeczy. Poznaliśmy szerzej framework ExpressJS. W jednym z zadań musieliśmy napisać prosty system blogowy (wyświetlający listę wpisów i konkretny wpis).

Te dwa dni były bardzo intensywne i dużo się nauczyłem. Co więcej, bardzo mi się spodobał i będę chciał poświęcić kilka wpisów o Nodzie.

Była też impreza. Mnie na niej nie było, więc nie napiszę co się działo.

Konferencja

Tutaj już nie było tak intensywnie, ale za to bardzo ciekawie. I tak:

Douglas Crockford - miał prezentację nt. Styling for Success, gdzie opowiadał o dobrych praktykach w pisaniu czystego, zrozumiałego i czytelnego kodu. Czułem się trochę tak, jakbym czytał drugi raz jego książkę. Fajnie przedstawił problem konsekwencji w postępowaniu "poprawnie", bo nie zawsze się to przecież udaje. Tutaj posłużył się analogią do myślenia brzuchem i głową.

Dmitry Soshnikov pokazywał trochę nowości w ECMAScript 6, a właściwie część propozycji jakie będą chcieli przeforsować w nowej wersj pod kryptonimem "Harmony". Widać tutaj, że inspirowali się istniejącymi już rozwiązaniami jak np. niektóre elementy z CoffeeScriptu (deklarowanie zmiennych, funkcji), pokazał nowy operator definiowania zmiennej let.

Canvas, a właściwie biblioteka - fabric.js - pomagająca obsłużyć go była tematem prezentacji Juriya Zaytseva. Z canvasem miałem doczynienia podczas warsztatów z Gadu-Gadu i "obsługiwanie" go w sposób tradycyjny jest trochę toporne. Za pomocą fabric.js (której jest autorem) jest o wiele prostsze i intyicyjne.

Tom Hughes-Croucher mówił o node.js. Skrócona wersja workshopów. Dużym zainteresowaniem cieszyło się demo czatu, do którego każdy mógł się podłączyć :).

Zbigniew Braniecki miał mówić o nudnej internacjonalizacji w JS, ale na szczęście lud wybrał dużo ciekawszy temat - kompilację JS. O tym się mało mówi i Zbyszek opowiedział jak to wygląda po stronie przeglądarki.

Brian LeRoux pokazał możliwości Phonegap, a właściwie jego nową wersję - Cordova. Nazwa tego narzędzia pochodzi od nazwy ulicy przy której pracuje Brian. Była to luźna i zabawna prezentacja :). Pokazał kilka próbek kodu JS gdzie obsługiwał: akcelerator, kompas, geolokalizację. Już chyba wiem jaki będzie mój kolejny telefon - z Androidem :).

Na koniec był Tantek Çelik, który przedstawił swój pomysł - CASSIS. W wielkim skrócie chodzi o to, aby stworzyć język, który by się wykonywał bez względu na to czy mamy włączony JS czy nie. Pokazał to przykładzie wspólego kodu PHP i JS. Idea polega na sprytnie skonstruowanych komentarzach. Do mnie ten projekt nie trafia, jest on raczej z kategorii sztuka dla sztuki. Nie widzę tutaj szerszego zainteresowania tym projektem.

Podsumowanie

Organizacja

Jeśli chodzi o lokalizację, to jest wszystko OK - bardzo dobry i bespośredni dojazd. Kino Femina wg mnie było trochę trafionym miejscem, bo w przerwach było strasznie duszno i mało miejsca. No i nie było dostępu do WiFi, a tekst organizatorów w stylu "Nie ma netu, bo chcemy abyście skupili na prezentacjach" to trochę porażka. Jeżeli ktoś przychodzi na konfencję, to chyba chce posłuchać co mają inni do powiedzenia?

W przypadku Front-Trends chłopaki postawili sobie bardzo wysoką poprzeczkę - jeśli chodzi o organizację. Były różne upominki. Dlatego zabrakło mi jakiejś małej ulotki z informacjami o prelegentach wraz opisami prezentacji, aby nie spoglądać podczas przerwy za każdym razem na plakat. Podczas rejestracji dostałem identyfikator, 3 wlepki (w tym jedna małoprofesjonalnie "oderwana") i spinkę.

Reszta bez zarzutów. Cieszę się, że tego typu imprezy są coraz częściej w Polsce. Taka impreza to bardzo dobre miejsce na poznanie JavaScript w wielu aspekach oraz poznanie inny developerów i wymianę doświadczeń.

Autor wpisu

Piotr cichosz (shpyo) — Front-end developer Twórca kilku serwisów internetowych oraz autor kilku blogów. Pasjonat nowych, otwartych technologii.

Komentarze

Gavatar Ender

22.05.2011 Ender

Node był ciekawą propozycją, ale jednak bardziej skusił mnie game development ;]

Gavatar KoleS46

26.05.2011 KoleS46

A czy będą dostępne nagrania z konferencji, sesji?

Dodaj komentarz