Logo

Blog o JavaScript, jQuery, HTML5, CSS3 i 4. Porady jak pisać dobrej jakości kod, tutoriale, nowości.

Javascript - Mocne strony (Good Parts) - recenzja

Debiutancki wpis w kategorii z książkami. Na pierwszy ogień idzie książka Douglasa Crockford'a - guru w środowisku frontendowym jeśli chodzi o JavaScript. Miałem okazję go zobaczyć na własne oczy podczas konferencji Front-Trends. To na niej rozdawał swoją książkę, ale nie zostałem wylosowany. Dlatego kupiłem przetłumaczoną wersję.

Książki o JavaScript przeczytałem w sumie dwie. Pierwsza była o wszystkim, taka swego rodzaju biblia JS. Wszystko a zarazem nic. Opisane były tam podstawy języka jakies przykłady oraz opis i zastosowanie wszystkich funckji. W sumie ponad 600 stron. Przeczytałem ją, w tydzień. Czy wiedza się polepszyła? Ciężko powiedzieć. na pewno podstawy opanowałem :). Druga to właśnie ta, którą teraz recenzjuję.

W przypadku książki "JavaScript - Moce strony" jest zupełnie inaczej. Nie ma w niej standardowego i nudnego wstępu o składni i nie ma w niej, wybaczcie ten kolokwializm, pieprzenia. Są za to konkrety. Tytuł mówi sam za siebie.

Zmyłką może okazać się tylko pierwszy rozdział - "Gramatyka", który dla średniozaawansowanego programisty może się okazać nudnym poprzez szybkie powtórzenie składni. Wg mnie warto go przeczytać cały z kilku powodów:

Kolejne rozdziały to już zupełnie inna bajka. Konkrety, konkrety i jeszcze raz konkrety.

Omawiane są tablice, obiekty (jak po nich się poruszać w pętli), wyrażenia regularne, wyrażenia regularne, dziedziczenie, funkcje (np. jak je rozszerzać) w których są pokazywane dobre zostosowania w zestawieniu z tymi złymi (nie koniecznie poprawnymi). Oczywiście nie zabraknie soczystych rzeczy jak np. tzw. falsy values :).

Książka jest napisana (przetłumaczona?) lekko przez co czyta się szybko.

W pewnym momencie, gdy jest pokazywany jeden przykład z sortowaniem tablic, można dowiedzieć się, że Crockford jest fanem serialu Lost - zgadnijcie dlaczego :). Takich przykładów jest znacznie więcej.

Mnie osobiście przypadły do gustu informacje o tych złych rzeczach w JS. Z tego względu, że dużo ich popełniałem i jeszcze zdarza mi się ich popełniać.

Wg mnie ta książka to pozycja dla każdego webmastera, który chciałby zgłębić wiedzę na temat JavaScript. I to bez względu na poziom. Efekt tego jest taki, że podczas czytania, siadasz i rzeźbisz kod :).

Autor wpisu

Piotr cichosz (shpyo) — Front-end developer Twórca kilku serwisów internetowych oraz autor kilku blogów. Pasjonat nowych, otwartych technologii.

Komentarze

Gavatar Ender

16.03.2011 Ender

Bardzo ciekawa książka, mam ją po polsku (kupiona jakiś czas temu) i w oryginale, po angielsku (miałem szczęście na Front Trends, tylko oczywiście nie pomyślałem o tym, żeby przy okazji wziąć od Crockforda autograf). Polecam wszystkim ;]

Gavatar shpyo

16.03.2011 shpyo

autograf, fajna rzecz :)

Dodaj komentarz