Logo

Blog o JavaScript, jQuery, HTML5, CSS3 i 4. Porady jak pisać dobrej jakości kod, tutoriale, nowości.

onGameStart dzień II

Dzisiaj był ostatni dzień konferencji onGameStart. W porównaniu do wczorajszego dnia nie było wykładów dwutorowych tylko wszystko odbywało się w jednym ciągu. Wg mnie prezentacje były zdecydowanie lepsze i ciekawsze od wczorajszych.

Martin Kool - HTML5 is the next portable gaming console

Martin miał oryginalną prezentację w której pokazał, że emulowanie ma sens, a ewolucja nie koniecznie. Ma stronę na której tworzy oldschoolowe gry. Takie też tworzy na iPhone.

Martin przedstawił historię komputerów, opowiedział kilka ciekawostek. Pokazał emulatorory pierwszych procesorów napisanych w JS! Większość na sali niedowierzała. Co więcej, pokazał też inne implementacje starych, dobrych gier w JS: np. Donkey Kong, Another World itp.

Bartek Drozdz - J3D: Adventures with WebGL

Po prezentacji Bartka, większość ludzi zbierała szczęki z podłogi. Przedstawił nam swój silnik do tworzenia profesjonalnych prezentacji 3D w webGL. Na moje szczęście zrobił wstęp do webGL i grafiki 3d, bo bez tego ciężko było zrozumieć to co zrobił. Okazuje się, że w webGL brakuje mechanizmów do zarządzania sceniami, światłem, cieniami itp. Wszystko to obsługuje framework Bartka j3d.

Próbkę możliwości znajdziecie na everyday3d. Prezentację w odpowiednim folderze.

Wspomniałem, że Bartek brał udział w tworzeniu projektu ro.me? 5 miesięcy kodowania, ponad 30 osób zaangażowanych w projekt. Efekt niesamowity!

Brandon Jones - 3D resources for WebGL apps

Brandon z kolei dobrze uzupełnił to co powiedział Bartek. Pokazał próbkę możliwości webGL w tworzeniu wielkich (200MB) i skompliwanych scen dla gier. Pokazał nam pokazową scenę z Quake 3, która była identyczna z oryginałem. Opisał też kilka aspektów tworzenia grafiki 3D.

Rob Hawkes - A journey through the development of Rawkets

Rob, to twórca popularnej gry stworzonej w HTML5 i JS - rawkets. Wg mnie jedno z ciekawszych wystąpień, gdyż pokazywana jest droga zwykłego kodera webowego do zostania koderem gier. A łatwo nie było. Gdy gra pojawiła się pierwszy raz, okazało się, że ma dużo bugów. Cwaniaczki urozmaicili sobie grę tworzą tryby niewidzialności, rzuca bombek atomowych i inne fajne opcje, które nie było dostępne.

Gra wykorzystuje:

Potem Rob opowiedział nam, na jakie problemu natrafił podczas tworzenia gry. Było to między innymi:

Seth Ladd - Come learn about Box2D

Seth, z Google, pokazał nam implementację silnika fizyki w JS. Na przykładach. Chodzi o box2d, który został wykorzystany przez takie gry jak: Angry Birds, Rolando i inne. Robi wrażenie, co nie?

Zobaczie demo na stronie projektu, to zrozumiecie dlaczego jest taki dobry.

Kamil Trebunia - o grach w HTML5 na telefony

Na początku trzeba zaznaczyć, że Kamil bardzo stresował się wystąpieniem. Na szczęście Michał (organizator) podszedł do Kamila, powiedział kilka słów na otuchę pod czym strzelił do z liścia :). Nie pomogło :P.

Kamil poruszył kilka ciekawych problemów z jakimi się spotkał podczas tworzenia gier w html5. Tak jak Rob dużo nie wiedział. Oczywiście padło pytanie co lepsze canvas czy DOM/CSS. Okazało się, że wszystko zależy od założeń. W przypadku Kamila, lepiej sprawdziła się hybryda. Na canvasie tworzył grafiki, zaś DOM i CSS były wykorzystany do GUI.

Najlepsza część wystąpienia Kamila to pokaz możliwości debugowania swojego kodu w Chromie. Dla koderów gier, najważniejsza informacja (jedna z wielu) to ilość klatek na sekundę. Chrome ma taką opcją wbudowaną, która pokazują ją. Wystarczy tylko ją aktywować. Kolejne fajna rzecz, to monitorowanie pamięci. Widać, która część kodu ile pamięci zajmuje i wiadomo już nad czym trzeba popracować.

Komend i poleceń w Chromie nie pamiętam, ale jak tylko wyszukam to w sieci lub sobie przypomnę, to na pewno zaktualizuję wpis.

Dominic Szablewski - impactJS

Dominic jest autorem bardzo fajnego frameworka do tworzenia gier w HTML5 - impact. Możliwości jego narzędzia można zobaczyć grając w BioLab i Z-Type. Te gry robią wrażenie! Szczególnie podoba mi się ta druga. Wszystko ładnie, ale impactJS jest płatny. Kosztuje $99 i cenie mamy dostęp do kodu źródłowego oraz do edytora map.

Jak powiedział Diminic z jego narzędzia korzysta już około 1000 developerów.

Mimo tej ceny, poważnie się zastanawiam nad zakupem tego narzędzia i być może stworzę pierwszą, swoją grę :).

Pod koniec prezentacji zostały zebrane uwagi na temat przyszłości i standardów webowych potrzebnych do tworzenia lepszych gier w HTML5.

Zdjęcia

Obiecałem fotki z konferencji. Są na piccasie.

Podsumowanie

onGameStart uważam za bardzo udaną imprezę. Poteżna dawka wiedzy i inspiracji. Tak naprawdę nie ma do czego się przyczepić. No prawie, WiFi średnio działało :). Można było też poznać ludzi z całego świata tworzących gry w HTML.

Na koniec imprezy były gadżety. Wszyscy liczyli na Galaxy taba, playbooka od Blackberry i koszulki z logiem html5.

Impreza ma mieć charakter cykliczny i bardzo możliwe, że będzie już za rok.

Autor wpisu

Piotr cichosz (shpyo) — Front-end developer Twórca kilku serwisów internetowych oraz autor kilku blogów. Pasjonat nowych, otwartych technologii.

Komentarze

Gavatar Ender

25.09.2011 Ender

Już nie mogę doczekać się drugiej edycji ;]

Dodaj komentarz