Logo

Blog o JavaScript, jQuery, HTML5, CSS3 i 4. Porady jak pisać dobrej jakości kod, tutoriale, nowości.

Po Front-Trends 2012

Trochę spóźniona, ale lepiej późno niż wcale. Miałem trochę roboty i ciężko było z czasem, z resztą - widać to po częstotliwości wpisów na blogu. Na pewno FT2012 można uznać za bardzo udaną imprezę front-endową w Polsce.

Organizacja

Jedzenie, piwo, miejsce - wszystko bardzo dobre. Nowością było śniadanie dla uczestników, bo jak wiadomo to podstawowy posiłek. Do wyboru było dużo kanapeczek małych kanapeczek. Piwo? Tak, było piwo dla uczestników. Wszyscy mówili, że to pierwsza tego typu konferencja gdzie można pić piwo (i to za darmo!). Dobry chwyt marketingowy. Poszło 1000 litrów :). Pewnie było to możliwe dzięki dobrej lokalizacji "z dala od cywilizacji" tzn. w Soho Factory.

Jedynie można przyczepić się do rejestracji, która się lekko przedłużyła. Pamiętam, że na FT2010 było znacznie więcej hostess (3-5) które rejestrowały uczestników. W tym roku było tylko jedno stanowisko i był lekki poślizg.

Prezentacje / speakerzy

W końcu nie było podziału na prezentacje, tzn. nie było dwóch prezentacji w tym samym czasie. W poprzedniej prezentacji często miałem problem z wyborem, a wybór był jeszcze cięższy gdy tematy prezentacji były z tej samej tematyki. Nie będę opisywał wszystkich prezentacji, tylko skupię się na tych najlepszych wg mnie.

Dziwne było to, że nie można było zadawać pytań spikerom zaraz po prezentacji ;/.

Vitaly Friedman (Responsive Redesign: Smashing Magazine's Case-Study)

Jedna z (naj)lepszych i (naj)ciekawszych prezentacji na FT2012. Vitaly opisał w jaki sposób zespół SM tworzył obecną stronę. Pokazał przed jakimi problemami staneli m.in.:

Podzielił się ciekawostkami np. usunięcie przycisku "like" spowodowało wzrost kliknięć prawie dwukrotnie! :)

David Desandro (Mobile Safari: Bring your machete)

Bardzo fajna prezentacja o problemach z jakimi David spotkał się podczas tworzenia aplikacji webowych na Safari. Opisał problemy z jakimi się spotkał i jak je rozwiązał (z przykładami na żywo) tworząc aplikacje webowe na iOS np. pozycje absolutne, overflow: auto (scrollowanie w div'ie).

Harry Roberts (Breaking good habbits)

Jedna z prezentacji na którą czekał, bo Harry ma ciekawą koncepcję tworzenia CSS. Wychodzi z założenia, że selektory CSS powinny być jak najbardziej uniwersalne. Co ciekawe nie używa #id w CSS. Jest to o tyle dobre podejście, bo Twój CSS robi się optymalny i bardzo łatwo robi się potem zmiany. W pewnych momentach Harry przeginał ze swoją ewangelizacją jak np. nie używanie cudzysłowów w HTML dla elementów których atrybut jest pojedynczym stringiem.

Lea Verou (CSS in the 4th Dimension: Not your daddy’s CSS animations)

Drugi raz się pojawiła na FT. Tym razem pokazała możliwości CSS3 w tworzeniu prostych i bardziej zaawansowanych animacji.

Krzysztof Szafranek (Refactoring JavaScript – big bang theory?)

Bardzo fajna i dobra prezentacja o optymalizacja kodu w JS. Jak powinno się optymalizować kod, na co zwracać uwagę, jak komentować kod, czym jest refactoring. Nie zabrakło też podstaw. Krzysiek pokazał wszystko na konkretnym przykładzie (jedna z metod z jakimi musiał się zmierzyć).

Rachel Andrew (Pushing the boundaries without breaking the web)

Dająca do myślenia prezentacja. Rachel próbowała nam wytłumaczyć, że korzystanie z gotowych rozwiązań takich jak HTML5 Boilerplate jest złe. Dlaczego? Bo na początku projektu nie jesteśmy w stanie określić jakie problemy napotkamy. One wychodzą zazwyczaj w praniu, a używanie takiego gotowca to przerost formy nad treścią. Kolejny problem jest jeszcze w tym, że nawet jeśli skorzystamy z gotowca i będziemy chcieli go lekko zmienić, to nie będziemy wiedzieli jaki to będzie miało wpływ na inne rzeczy.

Bartek Szopka (Learning to teach)

Ostatnia prezentacja podczas FT2012. Pomimo zmęczenia uczestników, Bartkowi udało się zainteresować publiczność. Mówił o tym w jaki sposób możemy tworzyć nasze aplikacje webowe (CSS, JS, HTML). Można to robić m.in. poprzez odpowiednie komentarze, linki do niezakodowanych źródeł itp.

Jeżeli chcielibyście zobaczyć prezentacje, to linki do wszystkich znajdziecie na blogu End3ra.

Autor wpisu

Piotr cichosz (shpyo) — Front-end developer Twórca kilku serwisów internetowych oraz autor kilku blogów. Pasjonat nowych, otwartych technologii.

Komentarze

Gavatar Tomasz

22.05.2012 Tomasz

To Piwo do mnie przemawia i chyba się w przyszłym roku wybiorę ;)

Gavatar kostka

04.06.2012 kostka

Bardzo ciekawie przeprowadzona akcja. Mam nadzieję, że w przyszłym roku odbędzie się na podobnej zasadzie. Bardzo na to liczę, gdyż sama chciałabym się wybrać.

Gavatar maggie

11.06.2012 maggie

Ciekawe wydarzenie, ale nie wiem czy to nie jest za duży natłok informacji jak na jeden raz. Nie wszyscy mogą nadążyć za przekazywaną treścią. Ale, może faktycznie to piwo motywuje.

Dodaj komentarz